NABÍDKA SLUŽEB FIRMY KOORDINÁTOR JEŘÁBŮ s.r.o.
Pověřená osoba ZZ musí být schopna zajistit a vyhodnotit technologické postupy i pro zvlášť složité zdvihací operace jako je součinné zvedání břemene pomocí dvou jeřábů či otáčení atypických a těžkých břemen – instalování padesáti tunové technologie, usazování nadměrných břemen apod.
Zajišťovat informovanost o mimořádných událostech a zajištovat nápravná opatření
Zajištění vyhotovení systému bezpečné práce k řízení jeřábového provozu dále jen SBP ZZ
Musí být znalý v administrativních činností ohledně potřebné dokumentace a její evidence a další z povinností je zajišťování spolupráce s dozorovými orgány OIP apod.
Pověřená osoba a koordinátor jeřábů zajistí:
- Spolupráce při kontrolách dozorových orgánů.
- Koordinace činnosti jeřábů na pracovišti, kde je víc než jeden jeřáb, aby se zabránilo kolizím jeřábů, částí jeřábů anebo břemen;
- Zajištění bezpečného provozu jeřábu výběrem vhodného příslušenství pro zdvihání, školením a dozorem,
- Seznámení se SBP ZZ a MPBP ZZ nastupující zaměstnance subdodavatelských firem, kteří používají ke své činnosti věžový jeřáb;
- V případě potřeby zajištění projednání se všemi odpovědnými orgány a zajištění spolupráci při účasti více subjektů;
- Kontrolu provádění příslušných prohlídek, inspekcí, údržby zdvihacích zařízení;
- Zajištění efektivního postupu při informování o závadách a mimořádných událostech včetně provedení potřebných nápravných opatření;
- Odpovědnost za řízení provozu jeřábů zajištěním, aby byly určeny kompetentní osoby k obsluze jeřábů a manipulaci s břemeny;
- Kontrola používání osobních ochranných pracovních pomůcek;
- Zajištění dodržení požadavků na provoz jeřábu, odstavení jeřábu;
- Zajištění dodržení požadavků na provoz jeřábu v prováděné lokalitě stavby
- Koordinace veškerých dalších zvedacích prostředků (mobilní jeřáby) a čerpacího zařízení betonové směsi (mobilní čerpadla, čerpací věže).
- Případné hlášení poruch jeřábů pronajímateli včetně řešení servisu a oprav.
- Zajistí vedení dokumentace ZZ i pro případnou kontrolu ze strany kontrolních orgánů.
Minimální požadavky na koordinátora jeřábů dle ČSN ISO 12 480-3:
- a) kompetentní – znalý jeřábového provozu včetně možných fyzických vychýlení jeřábů. Znalý bezpečného jeřábového provozu a obecné bezpečnosti práce. Aby mohl být schopný předjímat možná rizika spojené s provozním a aktuálním provozem jeřábů a zdvihacích operacích.
- b) zdravotně způsobilý s důrazem na zrak, sluch, reakce a pohyblivost,
- c) starší 21 let – doporučený věk je, ale 23 let. 21 let je myšleno, kdy pracovník se na danou profesy či činnosti připravoval v rámci studia a získával danou praxi. V ČR neexistuje studijní obor na obsluhu věžového jeřábu. A komplexnější znalosti týkající se nejen samotného stroje, jeho bezpečného provozu, ale i vedení kompletní dokumentace, evidence inspekcí, kontrol či vyhotovování potřebné dokumentace v oblasti jeřábového a stavebního provozu z pozice obsluhy jeřábu lze získat velmi obtížně.
- d) s praxí minimálně 5 let při provozování věžových jeřábů – jak již z napsaného vyplývá, tuto funkci může vykonávat osoba, která je znalá nejen samotného provozu jeřábu, ale i provozování jeřábů.
Rozdíl je v rozsahu znalostí.
- v provozu musí splňovat dílčí činnosti,
- při provozování musí prokazovat hlubší znalosti celkového provozu včetně vedení a vyhotovování potřebné odborné dokumentace pro bezpečný celkový provoz jeřábů.
V ČSN ISO 12 480-3 nod 3.5.1. je definice pojmu ,, při provozu“ popsána jako – stav, kdy jeřáb manipuluje s břemenem až do jmenovité nosnosti při povolené rychlosti větru a při splnění dalších požadavků uvedených v příslušných normách anebo stanovených výrobcem jeřábu. I zde jasně vyplývá, že koordinátor jeřábů musí být znalý minimálně normových požadavků.
- e) schopen předávat přesné a zřetelné pokyny – slovní. Vzhledem k celkového provozu jeřábu je nutné plně komunikovat v českém jazyce – pokud není stanoveno v SBP ZZ jinak. Pak ale následky selhání komunikačních cest nese pověřená osoba za řízení provozu jeřábu organizace zaměstnavatele.
- f) schopen vypracovat plán koordinace činností jeřábů – musí mít rozsáhlejší znalosti v oblasti vázání a manipulace s břemeny, než vazač či signalista. Znova se zde nepřímo poukazuje na potřebu zvýšené znalosti v oblasti jeřábového provozu, a to jak z pohledu jeřábníka, tak z pohledu ostatních kompetentních pracovníků – pověřených osob, vazačů, signalistů, a to různých profesí – tesařů, železářů, montážníků ocelových konstrukcí atd.
- g) při šplhání jeřábu (směně výšky jeřábu) se musí koordinátor jeřábu zúčastnit konzultací – i z tohoto bodu jasně vyplývá, že KOO ZZ musí plynně hovořit v českém jazyce, aby byl schopen pochopit a uplatnit i technické názvy a požadavky.
Práva a povinnosti Koordinátora jeřábů – KOO ZZ:
- Provádět seznamování nově příchozích signalistů a vazačů s místním provozním řádem ZZ a dohlížet na jeho řádné dodržování ze strany signalistů a vazačů.
- Zajišťovat provádění příslušných prohlídek, inspekcí, údržby zařízení apod. – dle SBP
- Zajišťovat efektivní postup při informování o závadách a mimořádných událostech včetně provedení potřebných nápravných opatření.
- Pravomoc okamžitě zastavit provoz jeřábu při zjištění závažných nedostatků, které by mohli ohrozit bezpečnost.
- Vykázat jakoukoliv osobu z prostoru jeřábové dopravy v případě jejího možného ohrožení na zdraví nebo v případě, že osoba porušuje bezpečnostní předpisy, SBP nebo jeho příkazy.
- Dodržení požadavků na provoz jeřábu, odstavení jeřábu, zastavení provozu jeřábu.
- Dodržení požadavků na provoz jeřábu v prováděné lokalitě stavby (práce mimo ohraničení stavby, vzdálenost od ochranných pásem apod.)
- Kontrola vedení Deníku zdvihacího zařízení dle SBP ZZ.
Dozor nad dodržováním Systému bezpečné práce a provozu jeřábové dopravy na stavbě provádí PO ZZ a KOO ZZ, který má oprávnění řídit a kdykoliv zastavit jeřábový provoz na pracovišti.
Vyhledávání rizik je nikdy nekončící koloběh během celé realizace stavby. Bohužel vždy docházelo a bude docházet k vychýlení nastavených hodnot v oblast BOZP z důvodu změn stavebních činností a prací. Pro jednoho bezpečnostního technika je někdy velmi složité odhadnout všechna potenciální rizika vyplývající z těchto změn či náročných postupů – zvláště pak, je-li na stavbě denně.
Koordinátor jeřábů je na stavbě denně a je tedy schopen při práci s jeřáby skrytá rizika odhalit, a ty pak předat technikovi BOZP pro jejich analýzu. Eventuálně je koordinátor schopen takovou analýzu provést a vyhodnotit sám, ale to nedoporučuji, neboť každá analýza a vyhodnocení musí být komplexní tak, aby navazovalo na ostatní analýzy provedené technikem BOZP. „Tato skutečnost samozřejmě nevylučuje významnou pomoc v profesionálním zaměření právě na zdvihacích zařízeních a s riziky s tím spojené, jež dokáže koordinátor jeřábů včas odhadnout“.
Kooperace s technikem BOZP je důležitá i proto, že technik je detailně obeznámen s politikou dané stavební společnosti a je tedy oprávněn vyhodnotit a implementovat získané poznatky do firemních dokumentů.
každý pracovník který pro svou práci využívá jeřáb, je povinen projít školením Koordinátora jeřábů, který ho seznámí se SBP ZZ a MPBP ZZ.
Školení je zaměřeno na zavedený systém řízení jeřábů, komunikaci, zakázané manipulace atd. je rozděleno do dvou bloků.
- blok je vizuální, kde jsou pracovníkům ukázány fotografie z kabiny jeřábů při různým nepředvídatelných událostech
- blok je zaměřen na systém 5PASS a seznámení s MPBP ZZ, kde jsou použity názorné příklady jak nedovolených manipulací, tak i správných manipulací.
Aktualizace SBP
– během výstavby bude docházet k změnám nasazení jeřábů a vznikajících rizik a je tedy důležité udržovat tento dokument stále aktuální v závislosti na postup výstavby.
Důležité je také prokazatelně seznamovat s tímto dokumentem (včetně příloh) zúčastněné pracovníky, a to stvrzovat podpisem.
Každý proškolený pověřený pracovník musí předložit platný průkaz nebo školící osnovu pro prokázání kompetentnosti osob – vazačský průkaz, jeřábnický průkaz atd.
Vedení dokumentace ZZ
- evidence provozní dokumentace
- zajištění montážních a demontážních TP dodavatele jeřábů
- kontrola vedení deníku ZZ
- vyhotovení a aktualizace SBP ZZ.
Zajišťování komunikace
- mezi objednavatelem a dodavatelem věžových jeřábů – objednávky obsluh (pracovní doba atd.) řešení servisu při poruše atd.
- kontrola pravidelných inspekcí ZZ
- řešení mimořádných událostí – nepřítomnost obsluhy, porucha strojů atd.